Szlabany należą do skutecznych, trwałych i powszechnie wykorzystywanych rozwiązań umożliwiających kontrolę dostępu. Urządzenia te można spotkać w bardzo wielu miejscach, m.in. na parkingach strzeżonych, wjazdach do zakładów przemysłowych lub na osiedla mieszkalne. Chętnie wybieranymi rodzajami szlabanów są te o napędzie hydraulicznym. Przyjrzyjmy się zatem ich budowie oraz możliwością, a także sprawdźmy, gdzie szlabany te znajdują zastosowanie?
Na czym polega wyjątkowość szlabanów hydraulicznych?
Pod względem skuteczności w zapewnieniu kontroli dostępu do miejsc strzeżonych, np. parkingów, terenów przemysłowych lub osiedli, szlabany hydrauliczne nie odbiegają od innych typów szlabanów. Co więcej, ich elementy odpowiadające za ograniczenie wjazdu są niemal identyczne. Jednak szlabany hydrauliczne charakteryzują się znacznie większą niezawodnością roboczą. Zastosowany w nich hydrauliczny układ napędowy cechuje się bowiem niską awaryjnością i doskonale znosi intensywne obciążenia, nawet w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
Z tego też powodu, szlabany hydrauliczne oferowane przez firmę ABRAM II — dystrybutora systemów kontroli dostępu, polecane są do miejsc o dużym natężeniu ruchu, gdzie występuje ponadprzeciętna częstotliwość podnoszenia i opuszczania szlabanów. Zastosowanie tego właśnie rozwiązania pozwala w znacznym stopniu zminimalizować ewentualne awarie układu sterującego pracą szlabanu, a tym samym uniknąć sytuacji, gdy wskutek usterki napędu nastąpi całkowita blokada wjazdu na chroniony teren. Każde takie zdarzenie generuje bowiem koszty związane z naprawą napędu oraz zakłócenia w ruchu pojazdów.
Gdzie warto stosować szlabany hydrauliczne?
Szlabany hydrauliczne z racji swoich doskonałych parametrów roboczych, montuje się szczególnie w miejscach, gdzie każdego dnia mamy do czynienia z intensywną rotacją pojazdów. Do takich terenów z pewnością można zaliczyć zakłady przemysłowe, osiedla mieszkalne czy duże parkingi strzeżone. W przypadku tych ostatnich szlabany hydrauliczne mogą być wspomagane przez inne elementy, np. praktyczne i skuteczne kolczatki. Tak zorganizowany system kontroli dostępu gwarantuje pełne bezpieczeństwo i ochronę przed wjazdem pojazdów bez odpowiednich uprawnień.
Bardzo często na parkingach firmowych i korporacyjnych stosuje się również zabezpieczenia pozwalające kontrolować dostęp osób do budynku lub jego poszczególnych części. W grupie tych zabezpieczeń znajdziemy m.in. bramki obrotowe wyposażone w czytniki dostępu. Mogą to być proste rozwiązania bazujące na kartach lub zaawansowane oparte na biometrii.