Jak wiadomo, wiele bakterii czy wirusów wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Powinniśmy więc poszukiwać skutecznych sposobów na ich eliminację, a jednym z ciekawszych jest zakup lampy bakteriobójczej. Ponieważ jednak nie każdy wie, jak działa wspomniane urządzenie, w tym artykule postaramy się to omówić, podpowiemy też gdzie, szczególnie sprawdzi się taka lampa.
Zasada działania lamp bakteriobójczych
Jak sama nazwa wskazuje, omawiane urządzenia unieszkodliwiają bakterie żyjące w ich otoczeniu. To jednak nie wszystko, gdyż oddziaływują też na wirusy, pleśnie i inne popularne drobnoustroje. Ich skuteczność opiera się na promieniowaniu UV-C, które potrafi przenikać przez ściany komórkowe mikroorganizmów, docierając do ich materiału genetycznego. Możliwe jest więc uszkodzenie komórek szkodnika, co uniemożliwia mu dalsze funkcjonowanie oraz skuteczne rozmnażanie. Co istotne, dostępne w sprzedaży lampy bakteriobójcze możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich obejmuje modele bezpośredniego działania, przeznaczone do szybkiego zdezynfekowania konkretnego przedmiotu. Produkt taki nie może jednak pracować w obecności ludzi, dlatego, zanim go użyjemy, wszyscy muszą opuścić pomieszczenie. Druga kategoria to lampa przepływowa, która nie stanowi dla nas najmniejszego zagrożenia. Zasysa ona bowiem powietrze z otoczenia, a naświetlanie odbywa się wewnątrz urządzenia. Następnie czyste powietrze wraca do obiegu, całkowicie pozbawione szkodliwych mikroorganizmów.
Gdzie stosować lampy bakteriobójcze?
Urządzenia te, oferowane między innymi przez Bytmed, nie mają zamkniętego katalogu zastosowań. Oznacza to, że możemy użyć ich zawsze wtedy, gdy chcemy oddychać czystym i zdezynfekowanym powietrzem. Coraz częściej spotkamy je na przykład w szkołach, biurach i innych budynkach użyteczności publicznej, gdzie ich stosowanie ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji wirusowych i bakteryjnych. Głównymi odbiorcami są jednak zarządcy szpitali oraz przychodni, by dezynfekować sale operacyjne, pokoje dla pacjentów oraz niezbędny sprzęt medyczny. W ten sposób możliwe jest unikanie zakażeń, spowodowanych działaniem drobnoustrojów. Kolejne z częstych zastosowań to laboratoria, zwłaszcza farmaceutyczne. Omawiane produkty pozwalają utrzymać sterylne środowisko pracy, co jest niezbędne przy opracowywaniu i produkcji medykamentów. Na koniec, warto wspomnieć jeszcze o branży spożywczej. Tam również sterylność ma niebagatelne znaczenie, nie można przecież dopuścić do kontaktu bakterii z wytwarzaną żywnością.