Czym się kierować przy wyborze rekuperatora?

32

Rekuperacja to pojęcie, które od pewnego czasu przewija się na stronach i forach poświęconych tematyce ogrzewania. Nie powinno to dziwić, wszak dzięki rekuperacji możliwe jest znaczne ograniczenie kosztów, jakie musimy ponieść na ogrzewanie. Rozwiązanie to montuje się głównie w domach jednorodzinnych. Sprawdźmy zatem jaka jest zasada działania rekuperatora, co zyskamy, montując to urządzenie, a także jaki rekuperator będzie dla nas najlepszy?

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to zjawisko polegające na ogrzewaniu świeżego, chłodnego powietrza napływającego do domu, przy wykorzystaniu ciepła odzyskanego z powietrza, które jest wywiewane na zewnątrz poprzez instalację wentylacyjną. Dzięki zastosowaniu rekuperatora możliwe jest zatem wymierne obniżenie kosztów ogrzewania, gdyż jak wskazują specjaliści, straty ciepła spowodowane nadmierną wentylacją pomieszczeń to główna przyczyna wysokich kosztów ogrzewania. Niektóre szacunki mówią, że zużywamy do tego celu nawet 40% produkowanego ciepła.

Systemy rekuperacji, których projektowaniem i montażem zajmuje się firma Inside z Poznania, pozwalają również poprawić jakość powietrza dostarczanego do wnętrza domu. Wszystko dzięki stosowaniu wysokiej klasy filtrów, które wychwytują i zatrzymują pyłki kwiatów, kurz oraz inne zanieczyszczenia obecne w atmosferze. Dodatkowo rekuperacja umożliwia optymalną cyrkulację powietrza, co z kolei pozwala utrzymać jego odpowiednią wilgotność, a to zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, które w warunkach podwyższonej wilgotności powstają bardzo szybko.

Jaki rekuperator wybrać?

Wybór rekuperatora to decyzja na lata, zatem musi być starannie przemyślana. W tym miejscu warto zaznaczyć, że montaż rekuperacji w Poznaniu najlepiej wykonać w domach, które są na etapie budowy lub takich, gdzie przeprowadzany jest generalny remont. Wynika to z faktu, że system rekuperacji wymaga montażu rur o sporej średnicy, a to wiąże się z ingerencją w konstrukcję budynku. Przy wyborze modelu rekuperatora powinno się wziąć pod uwagę dwa jego parametry. Pierwszym jest wydajność wentylacji, a drugim sposób pracy rekuperatora.

Pod względem wydajności, czyli sprawności roboczej najlepiej wypadają modele rekuperatorów, w których zastosowano wymienniki przeciwprądowe. Pozwalają one na bardzo wysoki poziom odzysku ciepła, a to ma wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania. W przypadku drugiego parametru, jakim jest kultura pracy rekuperatora, warto zwrócić uwagę na hałas, jaki urządzenie będzie generowało. Do tych najcichszych można z pewnością zaliczyć rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj